Uzun Dönem Kontrasepsiyon (KOK)

Doğum kontrol haplarıyla gebelikten nasıl korunurum?

Doğum kontrol hapları gebelik oluşmasını engelleyici haplardır. İlaçlar bırakıldığında veya unutulduğunda gebelikten koruyucu etkileri ortadan kalkar. Bu ilaçlar gebelikten korunma yanında diğer olumlu etkileri nedeniyle ağrılı adet görme, aşırı adet kanaması veya kıllanma tedavisinde de doktor kontrolünde kullanılabilir.

img

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormon yapısına göre iki gruba ayrılır:

1. Kombine doğum kontrol hapı olarak adlandırılan içerisinde hem estrojen hem de progesteron hormonları bulunan haplar: Bu haplar yumurtlamayı baskılar, normal adet düzenini taklit eden bir adet düzeni oluşturur. Düzenli kullanıldığında çok etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol haplarının etkili olması için düzenli bir şekilde kullanımı önemlidir. Değişik kombine doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Hem hapların içindeki hormonlar değişik olabilir, hem de kullanım günlerine bağlı farklılıklar olabilir. Düzenli bir şekilde her gün aynı saatte alınması gerekir.

Bazı haplar 21 gün alınıp, 7 gün ara verilerek kullanılır. Ara verilen 7 günlük dönemde adet kanaması olur. Adet günlerinden bağımsız olarak, ikinci kutunun haplarına bir önceki kutunun son hapı alındıktan 7 gün sonra başlanmalıdır.

Bazı kombine doğum kontrol hapları ise hiç ara vermeden kullanılır. Bu doğum kontrol haplarında kutudaki son 4 veya 2 hap hormon içermez, bu haplarla da düzenli adet görülmesi sağlanır.

2. Sadece sentetik progesteron içeren haplar: Bu hapların içerisinde sadece sentetik progesteron bulunur. Yeni piyasa çıkan formları hem yumurtlamayı baskılar, hem de rahim ağzının salgısını erkek tohum hücresinin geçişini engelleyecek hale dönüştürür. Ayrıca rahim zarını da kullanım sırasında inceltir. Estrojen denilen kadınlık hormonunu içermediği için, emziren anneler tarafından da kullanılabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanım Önerileri

Doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorunuza danışınız ve sizin için uygun olan hapı birlikte seçiniz. Doğum kontrol haplarının her gün aynı saatte alınması unutulmasını engeller.

Haplar tok karnına ve tercihen yatmadan önce alınırsa, bazı kadınlarda görülebilen bulantı şikayeti ortadan kalkar. İlaç alındıktan sonraki 2 saat içerisinde kusulursa hemen yeni bir hap alınmalıdır. Şiddetli ishal gibi durumlarda koruyuculuğu ortadan kalkabilir, hemen doktorunuza danışınız.

Doğum kontrol hapları kullanırken başka bir nedenle ilaç kullanmanız gerekirse mutlaka doktorunuz danışınız.

Doktorunuzdan doğum kontrol hapları hakkında ayrıntılı bilgi alınız.

Size uygun doğum kontrol hapınızı birlikte seçiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ

<